نیروگاه بیوگاز سوز

سازمان مدیریت پسماند شهرداری شیراز، برای اولین بار در کشور در سال 1378، عملیات جمع آوری، استحصال و سوزاندن بیوگاز را با 18 مشعل در دفنگاه پسماندهای شهر شیراز به اجرا درآورد. سپس در سال 1384 با مشارکت سازمان انرژی های نو ایران (سانا) مطالعات امکان‌سنجی با هدف  بازیابی انرژی، درآمدزایی، کاهش انتشار گازهای گلخانه ای حاصل از دفن پسماندها، احداث یک نیروگاه بیوگاز سوز یک مگاواتی و فروش انرژی الکتریکی تولیدی با بهای تضمینی به وزارت نیرو را آغاز نمود. پس از آن در سال 1386 احداث نیروگاه برق بیوگاز سوز یک مگاواتی با پیش بینی بهره برداری حداقل 13 سال (قرارداد فروش برق) آغاز و در دی ماه سال 1388 همزمان با سفر ریاست محترم جمهوری به شیراز، توسط وزیر محترم کشور به بهره برداری رسید و برق تولیدی وارد شبکه توزیع برق گردید. این نیروگاه با مشارکت بخش خصوصی به مساحت یک هکتار در محل سایت دفن پسماندها تأسیس گردیده و شامل دو واحد موتور ژنراتور بیوگاز سوز می باشد که ظرفیت اسمی هر یک 625 کیلو وات ساعت بوده و از طریق پست اصلی به شبکه 20 کیلوولت توزیع برق شیراز متصل شده است. همچنین، در سال 1390، با توجه به اقدامات انجام شده در راستای ثبت پرونده مکانیسم توسعه پاک (CDM) مربوط به نیروگاه بیوگازسوز لندفیل پسماندهای شهر شیراز، نسبت به خرید نرم افزار اختصاصی استخراج اطلاعات بیوگاز اقدام گردید.
شایان ذکر است به ‌منظور بهبود وضعیت جمع آوری بیوگاز از سلول دفن، حفر چاهک های عمودی  و اجرای شبکه جمع‌آوری بیوگاز تحت نظارت سازمان انرژی های نو (سانا) و شرکت Van der weil هلند صورت پذیرفت. در همین راستا و با هدف حفظ و افزایش میزان تولید بیوگاز، از اسفند ماه 1390 مطالعات توسعه، طراحی سیستم عمودی و افقی جمع آوری بیوگاز در بخش های جدید دفنگاه و سپس عملیات اجرایی حفر 14 حلقه چاه عمودی با حداقل عمق 20 متر انجام شد که با افزایش میزان بیوگاز حاصل از چاه‌های جدید به شبکه جمع آوری بیوگاز، میزان تولید بیوگاز حداقل 300 متر مکعب در هر ساعت افزایش یافت. تعداد چاهک های جمع آوری گاز دفنگاه از تعداد 24 و 38 چاهک در فازهای اول و دوم به 53 چاهک در فاز سوم و در سال 93 افزایش یافته است. در سال 95 جهت استفاده از گاز سلول دفن در شمال شرقی سایت دفن احداث 11 حلقه چاه بیوگاز با حداکثر عمق 17 متر اجرا گردید.  5  چاهک جدید در اسفند ماه 96 در فاز 3 و ابتدا و انتهای فاز 4 نیز احداث گردید.
سنجش گازهای خروجی از چاهک های مذکور و نیروگاه بیوگازسوز و کنترل و ارزیابی بیوگاز حاصله توسط دستگاه آنالایزر مدل 7 Optima Biogas انجام می گردد. گاز مصرفی در نیرو گاه در حالت دینامیکی، به 350 مترمکعب در ساعت می رسد. با توجه به ظرفیت و پیش بینی افزایش گازهای تولیدی، همچنین حجم پسماندهای شهر شیراز، امکان توسعه طرح برای تولید 2 مگاوات برق فراهم می باشد.

منبع : سازمان مدیریت پسماند
۴۱۷۷
مطالب مرتبط با این موضوع :
نظری ارسال نشده است

نظرسنجی لینک فاوا
نظرسنجی
اولویت شما برای کسب اطلاعات از اقدامات سازمان کدام گزینه است؟

پیوندها
آمار بازدید سایت

بازدید امروز ۱۱۵
تعداد بازدیدکنندگان امروز ۱۷ نفر
کل بازدیدکنندگان ۳۴۰۸۶۴ نفر
کلیه حقوق این سایت متعلق به سازمان مدیریت پسماند شهرداری شیراز می باشد