وقتی دانش آموزان یار پاکبانان می شوند

مراسم افتتاح طرح پاکیار در شیراز برگزار شد

با حضور جمعی از معاونین، مدیران و کارشناسان اداره کل آموزش و پرورش فارس و سازمان مدیریت پسماند شهرداری شیراز، مراسم افتتاح طرح پاکیار در مدارس شیراز برگزار شد. رئیس سازمان مدیریت پسماند شهرداری شیراز در این مراسم گفت: این سازمان بخش بزرگی از برنامه ها و اقدامات خود را به آموزش و فرهنگ سازی کودکان اختصاص داده است و از سال 93 تا کنون طی انعقاد تفاهم نامه با اداره کل آموزش و پرورش و همکاری مستمر این نهاد، اقدام به آموزش در مدارس به صورت حضوری نموده است. خوشبخت افزود: چون آموزش نیاز به استمرار و تکرار دارد، بایستی از شیوه ها و روش های به روز و کارآمد استفاده نمود که تأثیرات طولانی مدت و ماندگاری داشته باشد بنابراین تصمیم گرفته شد با اجرای طرح های پویا مانند طرح پاکیار که با همکاری و هماهنگی اداره سلامت و تندرستی اداره کل آموزش و پرورش فارس اجرا می شود، نگرش و رفتار دانش آموزان را در زمینه مدیریت پسماند شهری بهینه کنیم.
خوشبخت با اعلام اینکه طرح پاکیار در سه سطح دانش آموزان، معلمان و اولیای دانش آموزان اجرا می شود  و طی آن تا پایان سال جاری تحصیلی بیش از ده هزار دانش آموز  به عنوان پاکیار شناخته می شوند، پاکیار را دانش آموزی دانست که در مباحث متفاوت مدیریت پسماند آموزش دیده، در کلاس ها، کارگاه ها و اردوهای آموزشی مختلف شرکت نموده و مورد ارزیابی قرار گرفته است تا به عنوان یک شهروند قانونمند در جامعه به ایفای نقش شهروندی خود بپردازد. وی در پایان ابراز امیدواری کرد با اجرای برنامه های آموزشی از جمله طرح پاکیار، بتوان شاهد این بود که دانش آموزان قدردان کسانی باشند که در ایجاد و حفظ شهری پاک برای آنها تلاش می کنند.
در ادامه سرپرست معاونت آموزش ابتدایی اداره کل آموزش و پرورش فارس اظهار نمود: یکی از تاکیداتی که در سند تحول بنیادین بر تربیت و ساحت های شش گانه آن شده است، توجه به ساحت زیستی است. فیاض پور افزود: ما تربیت را صرفاً علم و آموزش محض نمی دانیم بلکه معتقدیم باید به همه جوانب شخصیت فرزندان توجه داشته باشیم که خوشبختانه در مراحل اجرایی سند تحول به همه جنبه های شخصیتی دانش آموزان توجه و تاکید شده است. وی یکی از معضلات جهان را به غیر از مسایل تربیتی، معضلات محیط زیستی عنوان کرد و گفت: ما نیاز داریم که در زمینه هایی مانند توجه به محیط زیست، توجه به فرهنگ مصرف و تغذیه و سلامت فرزندانمان فرهنگ سازی کنیم. فیاض پور سپس به زحمات پاکبانان برای پاکیزگی شهر اشاره کرد و گفت: ما زحمات همکارانمان را در شهرداری مشاهده می کنیم که با امکانات محدود برای پاکیزگی شهر تلاش می کنند و همین ما را ملزم می کند که همکاری ها و تعامل خود را با شهرداری شیراز بیشتر نماییم. وی  طرح پاکیار را با طرح همیار پلیس مقایسه کرد و گفت: همانطوری که در طرح همیار پلیس، دانش آموزان در زمینه راهنمایی و رانندگی، به خانواده خود قوانین را متذکر می شوند، در طرح پاکیار هم دانش آموزان در حفظ نظافت و پاکیزگی شهر، یار پاکبانان می شوند. وی در پایان شروع این طرح در مدرسه شاهد حیات که از مدارس شناسنامه دار  استان است را عاملی دانست که می تواند زمینه ساز همکاری دانش آموزان، اولیا و معلمان در اشاعه فرهنگ مدیریت پسماند و حفاظت از محیط زیست باشد.
در ادامه این برنامه رئیس اداره سلامت و تندرستی اداره کل آموزش و پرورش فارس گفت: اجرای طرح پاکیار می تواند موجب شود دانش آموزان در زمینه های مرتبط با مدیریت پسماند مانند کاهش تولید پسماند و تفکیک پسماندها از مبداء همچنین رعایت الگوی مصرف آموزش های لازم را فراگیرند. زارعی خاطرنشان نمود: فرا گرفتن این آموزش ها توسط دانش آموزان و انتقال آن به خانواده و اجتماع می تواند در آینده زمینه را برای تغییر نگرش و ایجاد رفتار صحیح فراهم کند و نوید بخش شهری پاکیزه و  زیبا برای شهروندان باشد.
به گزارش امور ارتباطات و آموزش شهروندی سازمان مدیریت پسماند شهرداری شیراز، در مراسم افتتاح طرح پاکیار که در دبستان شاهد حیات ناحیه سه برگزار شد، ضمن رونمایی از عروسک تن پوش پاکیار که یک شخصیت آموزشی حوزه محیط زیست و مدیریت پسماند است، به همه دانش آموزان این دبستان نشان پاکیار اعطا شد تا در طول سال تحصیلی99-98 در کارگاه‌های آموزشی پیش بینی شده شرکت نمایند و بتوانند با همکاری مربیان مدارس و اولیا، دانش آموزی آگاه، توانمند و مسؤلیت پذیر در حوزه مدیریت پسماند و مسائل زیست محیطی باشند.۱۳۹۸/۱۰/۰۳
منبع : سازمان مدیریت پسماند
تعداد بازدیدها : ۱۳۳
مطالب مرتبط با این موضوع :
نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید
sss

تمامی حقوق این سایت متعلق به شهرداری شیراز می باشد
  
رییس سازمان
روح اله خوشبخت
روح اله خوشبخت

تلفن تماس :36499242 - 071
ملاقات مردمی : دو شنبه ها 11 تا 12:30

 آخرین اخبار
           
سسس

   کل : ۱۲  نمایش ۱ الی ۴   ۱ ۲ ۳