فعالیت ها و اقدامات سازمان مدیریت پسماند شهرداری شیراز در زمینه تفکیک از مبدأ پسماندهای خشک و تر

معاون اجرایی سازمان مدیریت پسماند شهرداری شیراز عنوان کرد

معاون اجرایی سازمان مدیریت پسماند ضمن دعوت از شهروندان برای مشارکت بیشتر در تفکیک از مبدأ پسماندها، بخشی از اقدامات سازمان را به شهروندان یادآوری و اشاره کرد: این سازمان، برای اولین بار در کشور، از سال 1378 اقدام به اجرای طرح تفکیک از مبدأ نمود. این طرح، شامل مراحل تفکیک و جداسازی پسماندها در محل تولید، ذخیره سازی، جمع آوری و حمل و نقل، پردازش اولیه، پردازش ثانویه و بازاریابی و فروش می باشد. وی افزود: پروژه تفکیک از مبدأ در شیراز به  سه  شیوه در حال اجرا می باشد. شیوه اول مراجعه حضوری خودروهای بازیافت مجهز به سیستم موقعیت یاب مکانی به درب منازل،  شیوه دوم جمع آوری پسماندهای خشک در معابر، شیوه سوم استقرار 59 ایستگاه اطلاع رسانی و مبادله پسماند خشک قابل بازیافت در سطح شهر. پناهیان در ادامه هر یک از فعالیت ها در بخش های ذکر شده را تشریح و اظهار نمود: در بخش مراجعه حضوری خودروهای بازیافت به درب منازل ، علاوه بر توزیع نایلکس و همچنین مخازن جهت ذخیره پسماند خشک قابل بازیافت در بین شهروندان، نظارت بر ذخیره سازی مواد قابل بازیافت انجام می گیرد. خودروهای بازیافت طبق برنامه جمع آوری و بر اساس محدوده های مشخص شده به صورت هفتگی به درب منازل مراجعه و با ملودی مخصوص، پسماندهای خشک شامل کاغذ و مقوا، کارتن، انواع پلاستیک، شیشه، انواع فلزات، پسماندهای جزء ویژه ( لامپ، باتری و ... ) را جمع آوری می کنند. او اشاره کرد شهروندان گرامی توجه نمایند که از خرد کردن کاغذ خودداری کنند و کاغذ را به صورت تا شده در مخزن بازیافت بریزند زیرا کاغذ ریز شده قابلیت بازیافت کمتری دارد و کاغذ های روغنی، کاغذ گلاسه و در مجموع کاغذهایی که لایه ای غیر از کاغذ روی آنها باشد قابل بازیافت نیستند علاوه بر آن شیشه های ساختمانی، فوم، چوب، سرامیک، بسته بندی های چند لایه شیر و آبمیوه ها از دیگر موادی هستند که در حال حاضر قابلیت بازیافت ندارند. وی همچنین خاطر نشان کرد: اگر در مورد امکان بازیافت برخی پسماندهای خشک اطمینان ندارید، باز هم آنها را به صورت جداگانه در مخزن پسماند خشک قرار دهید چون تفکیک پسماندهای خشک و تر اولین گام برای بازیافت بهداشتی آن است.
پناهیان در ادامه گفت: در بخش جمع آوری پسماندهای خشک در معابر با توجه به سیاست های جدید سازمان و به منظور بهبود ارائه خدمات به شهروندان، جمع آوری مواد بازیافتی در این بخش به پیمانکار جداگانه واگذار می شود و خودروها توسط پیمانکاران با نظارت سازمان ساماندهی می شود. وی افزود در خصوص فعالیت ایستگاه های اطلاع رسانی و مبادله پسماند خشک قابل بازیافت در سطح شهر نیز در حال حاضر تعداد 59 ایستگاه فعال در سطح شهر استقرار یافته است و درادامه افزود: این ایستگاه ها ضمن اطلاع رسانی و آموزش به شهروندان در زمینه تفکیک از مبدأ، پسماندهای خشک شهروندان را تحویل گرفته و در ازای آن کالاهایی از جمله مواد شوینده و بهداشتی که غیر قابل فساد است، ارائه می نمایند. همچنین یکی دیگر از اقدامات سازمان در ایستگاه ها، برپایی کتابخانه بازیافت است. کتاب های تحویل شده به ایستگاه ها که قابل استفاده است، جمع آوری و نگهداری شده و به شهروندان علاقمند امانت داده می شود.
به گزارش امور ارتباطات و آموزش سازمان مدیریت پسماند، پناهیان در پایان از شهروندان خواست برای کسب اطلاعات در زمینه زمان مراجعه خودروهای بازیافت به پورتال سازمان به آدرس waste.shiraz.ir مراجعه نمایند و یا با شماره 36499234 تماس بگیرند. 
 ۱۳۹۹/۰۴/۰۳
منبع : سازمان مدیریت پسماند
بازدید ها : ۳۴۲
مطالب مرتبط با این موضوع :
نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید

تمامی حقوق این سایت متعلق به شهرداری شیراز می باشد
  
رییس سازمان
روح اله خوشبخت
روح اله خوشبخت
شماره تماس دفتر مدیریت : ۳۶۴۹۹۲۴۲-۰۷۱
ملاقات مردمی : دو شنبه ها ۱۱ تا ۱۲:۳۰


آخرین اخبار
           
سسس

   کل : ۱۲  نمایش ۱ الی ۴   ۱ ۲ ۳