نشست خبری کمیسیون سلامت محیط زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر شیراز

نشست خبری کمیسیون سلامت محیط زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر شیراز

نشست خبری دکتر ناصری رییس محترم کمیسیون سلامت محیط زیست و خدمات شهری شورا، معاون محترم خدمات شهری و رییس سازمان مدیریت پسماند با حضور اصحاب رسانه در سالن اجتماعات شهرداری منطقه پنج برگزار گردید.
در ابتدا آقای دکتر ناصری ضمن خوش آمد گویی به اصحاب رسانه و سایر حاضرین خلاصه ای از فعالیت ها و برنامه های آتی سازمان مدیریت پسماند شامل جمع آوری روزانه بیش از 1100 تن پسماند عادی ، جمع آوری پسماند عفونی بیش از 900 مرکز خدمات رسان پزشکی و بهداشت و تدوین، تصویب و اجرای طرح جامع و تفصیلی در مدیریت پسماند را بیان نمودند.
 
در ادامه آقای مهندس خوشبخت رییس سازمان مدیریت پسماند ضمن عرض تسلیت به مناسبت شهادت امام سجاد (ع) و ایام عزادارای سید الشهداء)ع) به حاضرین در جلسه و خوش آمدگویی به حضار و خبرنگاران در جلسه این گونه ادامه داد که شهرداری شیراز دارای 11 منطقه خدمات شهری می باشد و به صورت میانگین در سال 1398 سرانه پسماند در شهر شیراز را در حدود 1045 تن و در 5 ماهه ابتدای سال 99 حدود 1073 تن و در بحث تفکیک از مبدأ میزان مواد بازیافتی که  روزانه جمع آوری می شود حدود 102 تن اعلام نمود وی بیان داشت در سطح شهر 59 ایستگاه اطلاع رسانی و جمع آوری مواد بازیافتی تعبیه شده است که آمادگی دریافت مواد بازیافتی از شهروندان فهیم شیراز را دارد و با اجرای طرح تفصیلی میزان پسماند خشک جمع آوری شده بیشتر خواهد شد
خوشبخت در ادامه گفت: طرح تفصیلی برای اولین بار در کشور در شهر شیراز، توسط شورای پنجم تصویب و توسط شهردار محترم شیراز ابلاغ شد در این طرح آموزش و فرهنگ سازی با ابزارهایی برای انواع مخاطب می باشد که در روش فراگیر، آموزش چهره به چهره، آموزش در مدارس، ادارات و مساجد انجام و با استفاده از بروشورها، فضای مجازی، استندهای شهری و بدنه های اتوبوس آموزش های لازم انجام می شود و در این خصوص جشنواره های بزرگی برگزار کردیم که انشاء اله در سالهای آینده نیز برگزار خواهد شد.
وی اشاره به این که سرانه تولید پسماند به ازای هر شهروند 640 گرم در روز می باشد و با توجه به این که فرهنگ مصرف مردم در شهر تغییر خواهد کرد آنالیز فیزیکی پسماندهای تر و خشک را انجام داده ایم تا از ترکیب پسماند مطلع شده و برنامه ریزی مناسبتری انجام دهیم، همچنین در تفکیک از مبدأ پسماندها علاوه بر اینکه جمع آوری پسماند خشک هفته ای یک مرتبه از درب منازل انجام می شود توزیع مخازن ویژه ذخیره سازی از جمله کارتن پلاست برای منازل ویلایی و مخازن 240 و 660 لیتری ویژه آپارتمان های 3 واحد به بالا انجام می شود.
وی در مورد اپلیکیشن جمع آوری مواد بازیافتی اعلام نمود این اپلیکیشن در اختیار پیمانکار قرار می گیرد سپس شهروند از طریق این اپلیکیشن ثبت نام نموده و درخواست جمع اوری مواد بازیافتی را می دهد ، نوع مواد بازیافتی خود را مشخص و سپس آدرس را مشخص و ثبت می کند که سازمان اقدام به جمع آوری مواد بازیافتی از درب منزل شهروند می نماید و در ازای تحویل ما می توانیم هم درخواست نقدی و خرید محصولات، شارژ خط های مخابراتی، خرید از فروشگاهها، نیکوکاری و شرکت در جشنواره ها داشته باشیم و زمان جمع آوری از لحظه درخواست شهروند معمولاً تناوب 2 ساعته می باشد
خوشبخت در ادامه گفت در حال حاضر این اپلیکیشن در مرحله تست نهایی می باشد که در 6 ماهه دوم امسال به بهره برداری خواهد رسید و با سیاست گذاری که توسط معاونت خدمات شهری در هئیت مدیره سازمان انجام شده منطقه 4 شهرداری به عنوان پایلوت انتخاب شده است.
وی ادامه دارد در طرح تفصیلی نکته مثبت و قابل توجهی که می توان به آن اشاره کرد استفاده از کمپوسترهای خانگی می باشد به این ترتیب است که از ورودی منزل میزان مواد آلی را کاهش دهیم و در حال حاضر طراحی و ساخت این کمپوسترها که به صورت هوازی هستند به تعداد 6 دستگاه انجام شده  و بین شهروندان توزیع شده که در مرحله بهره برداری آزمایشی می باشد.
خوشبخت گفت: در حوزه جمع آوری و حمل و نقل پسماند در شهر شیراز بیش از 150 خودرو جمع آوری و حمل پسماند داریم و براساس طرح تفصیلی به ایستگاههای موقت انتقال نیاز بوده که با حمایت شورای پنجم اسلامی شهر شیراز ایستگاه های سمی تریل درجا را با کمک پیمانکاران خدمات شهری احداث و جایگزین ایستگاههای قبل که مشکلات زیادی برای شهروندان ایجاد کرده بودند نمودیم.
خوشبخت در ادامه گفت: برای مدیریت روزانه بیش از 6 هزار تن پسماند عمرانی و ساختمانی سامانه پسماندهای عمرانی و ساختمانی را راه اندازی کرده ایم،  به این ترتیب که سیستم شهرسازی شهرداری یعنی سیستم سرا به ورودی سایت دفن کیان آباد متصل است و زمانی که مالک برای دریافت پروانه ساختمانی به شهرداری مراجعه می کند تمام اطلاعات مربوط به تولید پسماند اعم از نوع و مقدار پسماند و نوع خودرویی که آن را حمل می کند ثبت می شود و با ارتباطی که با ورودی سایت دفن پسماند عمرانی و ساختمانی کیان آباد وجود دارد یک نظارت ویژه و هدف دار مجموعه تولید کننده و تحویل گیرنده وجود دارد و گشت های ساملاندهی پسماندهای عمرانی و ساختمانی سازمان که در سطح شهر وجود دارد با نزدیک شدن به خودرو و با اپلیکیشن هایی که در اختیار دارند می تواند تمام اطلاعات خودرو کد گذاری شده را دریافت و کنترل هوشمندی را داشته باشند.
وی در ادامه بیان کرد در طرح تفصیلی بحث احداث خط سوم پردازش پسماند های عادی شهر شیراز را داریم چون از پسماند هایی که میانگین 1073 تن است روزانه 900 تن آن قابل پردازش می باشد که نیاز به احداث سه خط پردازش می باشد. در حال حاضر دو خط ساخته شده است و خط سوم در دست اقدام می باشد. همچنین از پروژه های سرمایه گذاری علاوه برخط سوم تفکیک صنعتی پسماند در مقصد ، بازیافت کاغذ و کارتن را با توجه به وجود بیش از 37% کاغذ و مقوا در پسماند های خشک جمع آوری شده در برنامه خواهیم داشت.
خوشبخت قبل از شروع سئوالات اصحاب رسانه از جمع آوری پسماندهای عفونی بیمارستانها و مراکز درمانی و مطبهای سطح شهر توسط 7 دستگاه خودرو ویژه این امرسخن گفت و بیان نمود این پسماندها پس از جمع اوری به سایت دفع پسماند منتقل شده و در سلول مهندسی بهداشتی ویژه این پسماندها دفن می گردند همچنین در حال حاضر دو سلول مهندسی بهداشتی به بهره برداری رسیده است و در سال جاری نیز سلول سوم مهندسی بهداشتی برای دفع پسماندهای عفونی احداث خواهد شد.
در ادامه آقای محمدحسن پور معاون محترم خدمات شهری در خصوص هزینه 16 میلیارد تومانی ماهانه در مدیریت پسماند مطالبی را بیان نمودند.
و در ادامه خبرنگاران سوالاتی را در حوزه مدیریت پسماند مطرح نمودند که پاسخ داده شد.
در پاسخ به سوال خبرنگار روزنامه سبحان درخصوص اقدامات در جهت کنترل زباله گردی، آقای محمدحسن پور معاون محترم خدمات شهری وجود اتحادیه علافان و آسیابداران را موازی سازمان مدیریت پسماند در موضوع مدیریت پسماند به ویژه پسماند خشک را از مشکلات خاص شهر شیراز بیان کرد که افرادی را با خود همراه کرده اند و در جمع آوری و حتی خرید و فروش پسماند خشک دخالت دارند.
در ادامه آقای خوشبخت اعلام نمود که طبق ماده 7 و 16 قانون مدیریت پسماند وظیفه مدیریت پسماند بر عهده شهرداری می باشد.
رییس کمیسیون سلامت محیط زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر نیز از جلسات متعدد کارگروه ویژه این موضوع خبر داد و برنامه میان مدت و بلند مدت را براساس طرح تفصیلی مدیریت پسماند که سال 1398 به تصویب شورای اسلامی رسیده است کمک بسیار پزرگی برای رفع مشکل برشمرد.
وی همچنین درخصوص همکاری شهروندان در گام اول که همان تفکیک پسماند در مبدأ است را بسیار مهم دانست و همچنین راه اندازی اپلیکیشن تفکیک از مبدأ را برای عملیاتی کردن گام اول مهم توصیف نمود.
خبرنگار روزنامه تماشا در خصوص عدم جذب سرمایه گذار در مدیریت پسماند به ویژه بازیافت نخاله های ساختمانی سئوال کرد معاون محترم خدمات شهری شهرداری اعلام کرد برای جذب سرمایه گذار مسیر درستی را پیش می رفتیم اما مشکلاتی باعث شد در جذب سرمایه گذار به ویژه در استحصال انرژی از پسماند مشارکتی انجام نشود.
خوشبخت افزود سه بسته سرمایه گذاری آماده شده است و به زودی فراخوان جذب سرمایه گذار برای احداث خط سوم سورتینگ انجام خواهد شد وی همچنین یکی از دلایل عدم رغبت سرمایه گذار در تولید انرژی از پسماند را قیمت پایین خرید برق تولیدی دانست.
سوال بعد در خصوص وضعیت دروازه کازرون توسط خبرنگار روزنامه سبحان بیان شد.
آقای محمدحسن پور معاون محترم خدمات شهری اعلام نمود به دلیل نوع مشاغلی که در این مکان هست حضور حداکثری مردم را شاهد هستیم و این حضور انبوه نیاز به مدیریت ویژه دارد ودر برنامه کوتاه مدت بایست نظافت به صورت ویژه پیگیری شود.
درخصوص اشغال معبر هم تذکرات زیادی داده ایم که برخوردهای جدی تری در آینده نزدیک خواهیم داشت.
وی افزود شهرداری مکانی را برای ماهی فروشان و سبزی فروشان در نظر گرفته است که پس از اتمام مراحل ساختمانی آن مورد بهره برداری قرار خواهد گرفت.
در ادامه دکتر ناصری رییس کمیسیون سلامت محیط زیست و خدمات شهری شورای اسلامی اعلام نمود که ساختمان مربوطه در مراحل پایانی قرار دارد و باتوجه به بافت این منطقه و مشاغل مختلف تفاهم نامه 6 جانبه ای که هدف آن تأمین میوه و سبزی با کیفیت بالا و قیمت مناسب برای شهروندان است را در حال تدوین نهایی هستیم که در این تفاهم نامه دانشگاه علوم پزشکی ،شرکت تعاونی روستایی، جهاد کشاورزی، اداره کل استاندارد، شورای اسلامی شهر و شهرداری حضور دارند و طی  دو هفته آینده پس از امضاء در صحن شورا تحولات خوب در این زمینه نیز خواهیم داشت.
خبرنگار روزنامه خبر جنوب در خصوص ضایعات فروشی ها که بیشتر در منطقه پنج حضور دارد سوال نمودند.
دکتر ناصری بیان کرد در این موضوع به طور جدی وارد عمل خواهیم شد و باتوجه به تبصره 20 ماده 55 قانون شهرداریها پرونده های بیشتری را بررسی و تعیین تکلیف خواهیم کرد.
وی همچنین گفت سایت 350 هکتاری هم که برای این موضوع در نظر گرفته شده است که در مراحل نهایی است و پس از آماده سازی کامل این سایت ضایعات فروشی ها به این مکان منتقل خواهند شد.
معاون محترم خدمات شهری شهرداری در ادامه در این خصوص ابراز داشت که این ضایعات فروشی ها در سطح شهر پراکنده هستند که بخشی از آنها مربوط به اتحادیه مربوطه می باشد
محمدحسن پور گفت260 کارگاه را شناسایی کرده ایم و در 2 ماه گذشته 95 کارگاه را پلمپ کرده ایم و طی یکی دو هفته آینده کارگاه های بیشتری را پس از طی مراحل قانونی پلمپ خواهیم کرد.
خبرنگار روزنامه شیراز نوین در خصوص اینکه شهروندان چگونه می توانند در مدیریت پسماند به شهرداری و سازمان پسماند کمک کنند و استفاده کمتر از بیلبوردهای سطح شهر توسط سازمان مدیریت پسماند سوال نمود.
رییس سازمان مدیریت پسماند در پاسخ به سئوال  اولین  موضوع را کاهش تولید پسماند عنوان نمود و همچنین تفکیک پسماندها از مبدأ را از شهروندان تقاضا کرد.
وی همچنین آبگیری از پسماندهای تر قبل از تخلیه در مخزن پسماند و اصلاح الگوی مصرف و استفاده کمتر از ظروف یکبار مصرف و کیسه های نایلونی را از کمکهای شهروندان به سازمان اعلام نمود.
سپس موضوع مهم رعایت برنامه زمان بندی جمع آوری پسماند و همچنین با توجه به شرایط بیماری کرونا اجتناب از ریختن دستکش و ماسک در معابر را خواستار شد.
وی همچنین از تصویب بودجه آموزش شهروندی در کمیسیون خدمات شهری شورا ابراز خرسندی نمود و اعلام کرد برنامه راه امسال ارائه شده و با حضور مجموعه حوزه معاونت خدمات شهری تحولات بهتری را در آموزش و اطلاع رسانی شاهد خواهیم بود.
در ادامه دکتر ناصری از اعلام چندین کار در موضوع آموزش شهروندی خبر داد که جلسه با  روابط عمومی های مجموعه های تحت امر حوزه معاونت خدمات شهری ،تصویب مدیریت بودجه آموزش شهروندی زیر نظر حوزه معاونت خدمات شهری و نزدیک کردن نظرات ارگانهای خدمت رسانی برای خدمات بهتر به شهروندان از آن جمله بود
همچنین تفاهم نامه های سه جانبه نظیر شورا و شهرداری ، علوم پزشکی در زمینه کرونا و تفاهم نامه های دیگری را برشمرد.
وی در ادامه از لزوم همراهی شهروندان با ارگانهای خدمت رسانی در جهت ارائه خدمات بهتر و مناسبتر صحبت نمود.
در پایان این نشست خبری رییس کمیسیون سلامت محیط زیست و خدمات شهری
از نشست های آینده حوزه معاونت خدمات شهری با اصحاب رسانه خبر داد و همچنین آرزوی سلامتی و موفقیت برای اصحاب رسانه نمود.۱۳۹۹/۰۶/۲۴
منبع : سازمان مدیریت پسماند
بازدید ها : ۴۰
نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید

تمامی حقوق این سایت متعلق به شهرداری شیراز می باشد
  
رییس سازمان
روح اله خوشبخت
روح اله خوشبخت

تلفن تماس :36499242 - 071
ملاقات مردمی : دو شنبه ها 11 تا 12:30

 آخرین اخبار
           
سسس

   کل : ۱۲  نمایش ۱ الی ۴   ۱ ۲ ۳