کاهش تولید پسماند و تفکیک از مبدأ آنها گامی مهم در داشتن زمین پاک

کاهش تولید پسماند و تفکیک از مبدأ آنها گامی مهم در داشتن زمین پاک

سازمان ملل متحد 22 آوریل مصادف با دوم اردیبهشت را روز جهانی زمین پاک اعلام کرده است. فلسفه نامگذاری روز زمین پاک، حفظ زمین از آلودگی و پاکسازی آن از آلاینده هاست. چراکه زمین زیستگاه انسان است بنابراین بهره گیری نادرست از زمین می تواند تهدیدی برای زندگی بشریت باشد.
رئیس سازمان مدیریت پسماند شهرداری شیراز گفت: روز زمین پاک، روزی برای افزایش آگاهی و قدردانی نسبت به محیط زیست و کره زمین است و تخریب محیط زیست و مقابله با آثار و پیامدهای منفی آن بعنوان یکی از مهمترین موضوعات عصر حاضر مطرح می شود.
خوشبخت بیان کرد: رشد جمعیت، توسعه شهرنشینی و صنعت،  تغییر در عادت ها و الگوهای مصرف از یکطرف و محدودیت های استفاده از منابع طبیعی از سوی دیگر موجب بروز انواع ناسازگاری های زیست محیطی شده است ، توجه به محیط زیست ابعاد گوناگونی دارد که همه افراد بصورت حقیقی و حقوقی و همچنین دولت ها و نهادهای فرا ملی و جهانی باید در قبال آن ها احساس مسئولیت کنند.
وی اظهار داشت: مهم ترین این ابعاد پاکیزه نگاه داشتن محیط زیست از تولید بی رویه پسماند، توجه به امر صرفه جویی در مصرف منابع، تغییر رفتار، سبک زندگی و تغییر نگرش انسان ها در جهت نگهداری بهینه از محیط زیست به ویژه در سنین پایین می باشد و به همین خاطر در اصل ۵۰ام  قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران نیز حفاظت از محیط زیست که نسل امروز و نسل های بعد باید در آن‏ حیات‏ اجتماعی‏ رو به‏ رشدی‏ داشته‏ باشند، وظیفه‏ عمومی‏ تلقی‏ می ‏شود.
وی افزود: حفاظت از محیط زیست در میان تمام جوامع وظیفه ای همگانی محسوب می شود و تمامی افراد در برابر آن مسئول هستند. در واقع حفظ محیط زیست و داشتن زمین پاک بدون مشارکت مردم امکان پذیر نیست.
خوشبخت در ادامه گفت: سازمان مدیریت پسماند شهرداری شیراز با توجه به رسالت خود همه ساله اقداماتی در جهت آگاه سازی و فرهنگ سازی مدیریت پسماند در مبدأ برای حفظ محیط زیست و زمین پاک انجام می دهد.  و امسال نیز در قالب اجرای نمایش بصورت مجازی در برخی مدارس، پاکسازی محلات در مناطق یازده گانه شهر شیراز، پاکسازی حاشیه شهر و انتشار مطالب آموزشی در فضای مجازی را در دستور کار  خود قرار داده است.
به گزارش امورارتباطات و آموزش شهروندی سازمان مدیریت پسماند، خوشبخت درپایان ضمن آرزوی قبولی طاعات و عبادات شهروندان در ماه مبارک رمضان، تقاضا نمود با کاهش تولید پسماند و تفکیک پسماندها از مبدأ تولید این سازمان را در حفاظت از محیط زیست و داشتن زمین پاک یاری نمایند. 

نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید

تمامی حقوق این سایت متعلق به شهرداری شیراز می باشد
  
رییس سازمان
روح اله خوشبخت
روح اله خوشبخت

شماره تماس : 40-36499236-071
ملاقات مردمی : دو شنبه ها 11 تا 12:30آخرین اخبار
           
سسس

   کل : ۱۲  نمایش ۱ الی ۴   ۱ ۲ ۳